avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ultraj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ultraj

este normal ca cineva sa stea arestat preventiv pentru infractiunea de ultraj contra bunelor moravuri si lovire ( 5 zile de ingrijire med. ) pe durata procesului penal , a judecatii?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 17:57, 3 Decembrie 2010
Da, la infractiunea asta e cazul tipic de arestare pe motiv de protejare a ordinii publice, desi limitele de pedeapsa sunt reduse
Sincer sa fiu cam toti avocatii eram din Bucuresti...si eram cam enervati...pe la 5 dimineata cand ne judecam.
Pronuntarea s-a dat la 7 diminetata si am declarat recurs toti.

De fel, este oarecum greu sa se emita mandat de arestare preventiva pe aceasta infractiune si exista de principiu sanse de 50%, dar...in acel caz, toata lumea din provincie era speriata si revoltata...inclusiv organele...
Avea ceva dreptate si judecatorul...intrucat sa se traga cu arma in fata sectiei de politie este...cam exagerat...oricine ai fi...

avocat Claudiu Lascoschi
In functie de participatia persoanei,de antecedentele penale ale acesteia,de valorile atinse prin savarsirea infractiunii,de stare de fapt si de drept,de o serie de circumstante agravante,avute in vedere la comiterea faptei,de pericolul social real si concret ,aceasta masura este posibila.
Discutand la modul general despre pericolul social al unei infractiuni,concluziile dlor.avocati sunt pertinente si documentate,mai ales prin experienta procesuala ,dar nimeni, fara a cunoaste actele si lucrarile dosarului,nu se poate pronunta strict si cu profesionalism asupra problemei ridicate de dvs
In functie de infractiune se poate face o estimare de avocat.
Spre exemplu, in caz de omor sau trafic international de droguri nu se va putea spune ca inculpatul ar avea sanse sa fie cercetat si judecat in stare de libertate pentru ca recunoaste si regretata fapta...
De aceea, infractiunea savarsita conteaza si ea in raport ipotezele privitoare la arestul preventiv.

avocat Claudiu Lascoschi
am incercat si cerere sub control judiciar dar tot nu i-a dat drumul . are dreptul sa faca alta cerere sub control jud. la prima infatisare . Daca da , cu cat timp inainte ?

Alte discuții în legătură

Cost cautiune anamarial anamarial Buna ziua. Ma intereseaza cam cat ar costa o cautiune pentru o persoana aflata in arest preventiv, acuzata de furt calificat si cu antecedente penale tot ... (vezi toată discuția)
Furt calificat stancel stancel am mai intrebat in forum dar nu am primit raspunsuri clare.Prietenul meu este inchis pentru furt calificat si a primit 29 de zile arest preventiv.Avocatul a ... (vezi toată discuția)
Motive retinere pentru inselaciune? burgcrist burgcrist buna seara, imi puteti spune va rog frumos daca un acuzat, fara antecedente penale, care nu prezinta pericol social, a recunoscut fapta, a colaborat cu ... (vezi toată discuția)