Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă CALITATE PROCESUALA
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

CALITATE PROCESUALA

Ce inseamna calitate procesuala (activa si pasiva) si unde se face referire la aceasta?
Teoria procedurii se gaseste in tratatele de drept....Inseamna sa poti fi reclamant sau parat
Activa=identitate intre reclamant si titularul dreptului.
Pasiva=identitate intre parat si persoanja careia i se pretinde ca ar fi obligat in virtutea raportului civil.
In tratate sunt pagini intregi pe aceasta tema, asa ca pentru o intelegere completa consultati unul:)

Av. Claudiu Sorin Feteanu
claudiu_sorin a scris:
Activa=identitate intre reclamant si titularul dreptului.
Pasiva=identitate intre parat si persoanja careia i se pretinde ca ar fi obligat in virtutea raportului civil.
In tratate sunt pagini intregi pe aceasta tema, asa ca pentru o intelegere completa consultati unul:) Av. Claudiu Sorin Feteanu

Va cred, dar ati putea sa-mi indicati macar unul disponibil cu link? Si ... ma referam la coduri sau alte acte normative!
emil6702, utilizator
emil6702 a scris:

Ce inseamna calitate procesuala (activa si pasiva) si unde se face referire la aceasta?

În literatura juridică nu există un punct de vedere unitar asupra definirii calităţii procesuale. Ea presupune existenţa unei identităţi între persoana reclamantului şi persoana care este titular al dreptului în raportul juridic dedus judecăţii (calitate procesuală activă) şi, tot astfel, între persoana pârâtului şi cel obligat în acelaşi raport juridic (calitate procesuală pasivă) .
În cadrul fiecărui proces este necesar să se stabilească calitatea părţilor de a participa la acesta, respectiv reclamantului se cere legitimarea activă, iar pârâtului legitimarea pasivă.
Reclamantul va trebui să justifice atât calitatea procesuală activă, cât şi calitatea procesuală pasivă a pârâtului. Instanţa este obligată să verifice atât calitatea procesuală activă , cât şi calitatea procesuală pasivă , deoarece raportul de drept procesual nu se poate lega valabil decât între titularii dreptului care rezultă din raportul de drept substanţial dedus judecăţii.