avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare privind constructiile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare privind constructiile

stau intr-un bloc cu 8 etaje, la etajul 3, in sectorul 2.
de curand, langa acest bloc a inceput constructia unui alt imobil p+5.
problema mea este ca acesta se construieste pe partea pe care eu am balconul.
pe langa discomfortul creat de acoperirea intregului meu apartament si lipsirea de luminozitate de acum inainte, distanta dintre marginea balconului meu si imobilul respectiv este de 107 cm iar de la peretele blocului la constructie de 240 cm.
Respecta aceasta constructie legislatia in vigoare?
Cel mai recent răspuns: axl4life , utilizator 21:30, 19 Ianuarie 2011
De vreme ce edificiul a inceput sa fie ridicat,se presupune ca municipalitatea a emis acordul si autorizatiile necesare
Faceti o sesizare la Inspectoratul in constructii sau Disciplina in constructii.
Prezentati datele concrete cu adresa si numele dumneavoastra pentru a primi raspuns.
puteti face o sesizare scrisa la primaria sector 2.
Imi amintesc ca la facultate(desi era ASE )invatam asa:

Distanta de amplasare a unui nou imobil fata de unul existent se face astfel inca proprietarul de la parterul imobilului existent sa vada cerul cu geamul inchis(privind drept in fata).
Deasemenea noul imobil nu poate avea mai mult de 2 etaje fata de cel din apropierea lui.Daca ar fi avut vecini in 4 directii se considera fata de cel cu cele mai putine etaje.Tot profesorul spunea si ca daca se respectau aceste 2 simple reglementari aveam un oras frumos.
Ultima modificare: Duminică, 28 Noiembrie 2010
w_v_w_v, utilizator
Duceti-va repede la primaria sect 2, serv. urbanism sau serv. disciplina in constructii si explicati-le situatia.
Si cereti sa consultati autorizatia de constructie.
Daca e nevoie faceti si o plingere scrisa.

Va dati seama ca cei care construiesc blocul au totusi ceva acte in spate. Dar ca si probabil au si uns pe cine trebuie.
O distanta intre blocuri, de 1 m este extrem extrem de mica.
Ce se intimpla in caz de cutremur? Sau incendiu, cind ar tb intervenit pe exterior?

Se poate intocmi si un studiu de insorire.
Insa cel mai bine luati legatura cu toti vecini si impreuna cu administratorul faceti ceva.

Alte discuții în legătură

Vecin cu constructie zgomotoasa catalina_mmc catalina_mmc Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Parintii mei locuiesc la bloc la etajul 1. Blocul are 6 etaje. Cel de la etajul 6 imediat dupa revolutie in ... (vezi toată discuția)
Sistare lucrari de constructii ALRR ALRR BUNA ZIUA! AM CUMPARAT UN TEREN DE 402 MP PE CARE AM OBTINUT AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE CONFORM LEGISLATIEI IN VIGOARE. IN PARTEA DE NORD A TERENULUI MEU ESTE ... (vezi toată discuția)
Constructie care nu indeplineste distanta fata de gardul vecinului maur maur Buna ziua. Vecinul a construit o casa la o distanta de aprox. 45 cm,de gardul meu si nu are nici autorizatie de constructie. Este legal si daca nu ce se ... (vezi toată discuția)