Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi achitate cu cardul personal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi achitate cu cardul personal

Buna ziua,
Am si io o mare problema, ma confrunt adesea cu diversi clienti...
Facturile fiscale, emise pe firma pot fii achitate cu cardul personal? Si as vrea sa mai stiu daca exista o lege si care ar fii aceasta?
Va multumesc, Alexandra!
Facturile trebuie achitate. Daca disponibilitatile provin din surse proprii sau atrase nu are importanta. Cardul personal se poate constitui intro sursa atrasa (imprumut firma) care pe deasupra este si mai elocventa decat forma clasica de acoperire a soldului de casa negativ.
Legile - de regula stabilesc (adica ingradesc intrun fel) o anumita conduita - aceasta fiind de a face sau de a nu face. Ceea ce nu este interzis prin lege este permis - ca o generalitate. Legile nu pot insa suplini imaginatia oamenilor si felul propriu al fiecaruia de a actiona.