Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa intru in proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa intru in proprietate

detin de 10 ani cel putin o proprietate in intravilan pe care nu detin acte,mama mea a cumparat-o de la o batrana cu chitanta de mana,cum as putea sa intru in posesis legala,eu, mama mea nemai fiind in viata?
In ce an a fost cumparata proprietatea? In mod normal, ar trebui initiata o actiune in instanta pentru pronuntarea unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de act de vanzare-cumparare, actiune ce trebuie introdusa impotriva vanzatoarei (daca mai traieste) sau a mostenitorilor acesteia (trebuie sa-i cunoasteti).
Kyandra, moderator