avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Referitor la o donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Referitor la o donatie

Buna ziua.
Am o intrebare legata de o donatie.
As dori sa donez un apartament unei matusi, insa tariful practicat de notar este putin prea mare pentru mine.
Intrebarea mea este : exista si alta cale (eventual administrativa) prin care as putea dona bunul respectiv si mai rezonabila din punct de vedere financiar ?
Va multumesc cu anticipatie.
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 20:25, 3 Martie 2008
Din pacate, alta cale nu exista! Actele de donatie trebuiesc autentificate de catre un notar!
nu . doar daca incerci la alt notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avem vreo sansa? (retrocedare abuziva) duncanicolae duncanicolae Buna ziua. Am 53 de ani si sunt director la o scoala dintr-o comuna din judetul Bihor. Problema pe care vreau s-o expun aici e una destul de complexa ... (vezi toată discuția)
Transcriere apartament emanuellen emanuellen Buna ziua,am 57 ani si un apartament de 4 camere,as dorii sa donez copiilor sau sa scriu pe numele lor.Va rog sa-mi spuneti care ar fii modalitatea cea mai ... (vezi toată discuția)
Donatia lucuta lucuta buna ziua.am si eu o intrebare.parintii mei vor sa imi doneze apartamentul pe ca re il detin in bucuresti asta pt a evita sumele uriase care trebuiesc achitate ... (vezi toată discuția)