Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... la cate zile de concediu fara plata are dreptul un ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

la cate zile de concediu fara plata are dreptul un functionar public

si cu cat timp inainte se depune cererea?
Buna ziua !
Conform art. 95 alin. (2) din legea 188/1999 , astfel cum a fost modificata prin Legea 140/2010 "Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani" Solicitarea se face cu cel putin 15 zile calendaristice inainte de data de la care se solicita acordarea concediului fara plata .