Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenintare telefonica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenintare telefonica

Buna ziua!
Am o intrebare:in cazul in care am fost amenintata de telefonic de catre o persoana a carei identitate o cunosc(fostul prieten),dar a sunat de pe un alt numar,iar continutul amenintarii facea referire la alte persoane diferite de autor care mi-ar face rau,ce as putea sa fac?am primit un telefon prin care mi s-a spus ca mi se va face ceva rau dar astfel incat sa nu conduca la persoana respectiva.de altfel stiu ca persoana respectiva va fi plecata din tara in curand si as vrea sa stiu ce se intampla daca persoana va aduce dovezi clare ca el nu ar fi putut fi faptuitorul avand in vedere ca nu s-a aflat in tara.Multumesc anticipat!
sezizati politia in cazul domneavoastra.
In situatia in care aveti posibilitatea a sustine si proba cu dovezi indubitabile acuzatiile,aveti dreptul sa formulati plangere impotriva aceluia pe care apreciati ca este autorul infractiunii
@anamaria3
Puteti face plangere la politie, dar, in cazul in care nu exista suficiente probe in acuzare, persoana respectiva poate sa va faca dvs. plangere pt denunt calomnios.
Asa ca e o problema cu doua taisuri, se poate intoarce impotriva dvs.
Eu va recomand sa va schimbati nr de tel si sa evitati contactul cu aceasta persoana. In timp, o sa se rezolve totul. Daca nu, incercati sa obtineti probe care sa va sustina afirmatiile.
Multumesc pentru raspunsuri.