avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Ce trebuie sa fac ca sa scot banii consemnati pentru ...
Discuție deschisă în Executare silită

Ce trebuie sa fac ca sa scot banii consemnati pentru cautiune

Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati si sa ma indrumati cum sa fac sa pot recupera banii consemnati pentru cautiune intr-un dosar avand ca obiect contestatie la executare.
Am avut o contestatie la executare si solutia este:
"Admite contestatia la executare si anuleaza actele de executare.
Respingerea cererea de suspendare a executarii ca ramasa fara obiect.
Cu recurs"
Ma gandesc ca pot recupera banii consemnati pentru cautiunea!
Puteti sa ma indrumati?
Va multumesc mult pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: Bobi1975 , utilizator 21:05, 12 Ianuarie 2011
Poate fi recuperata suma de bani data cu titlu de cautiune.
Trebuie sa face-ti o cerere de eliberare a cautiunii din dosar;
---o adresati aceleeasi instante , precizati nr de dosar si atasati copie dupa chitanta de plata a cautiunii.
Temei juridic art 723^1 Cod Pr. Civ.
Instanta se pronunta prin incheiere irevocabila in camera de consiliu si o elibereaza daca creditorul nu a formulat cerere pentru plata de despagubiri in termen de 30 de zile de la solutionarea contestatiei la executare.
Dupa ce v-o elibereaza o incasati de la CEC.
Succes
Multumesc mult , am recuperat banii!=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire cautiune av.T.M. av.T.M. Buna. Am facut o cerere de suspendare a executarii si mi s-a respins. Imi spune-ti va rog pentru restituirea cautiunii ce pasi trebuie sa urmez? De ce acte am ... (vezi toată discuția)
Eliberare cautiune claudia violeta claudia violeta Am facut contestatie la executare silita iar instanta de fond mi-a stabilit o cautiune, pe care am si platit-o . Am pierdut pe fond si am declarat recurs. La ... (vezi toată discuția)
Restituire cautiune ContSters277537 ContSters277537 As vrea sa stiu daca in cazul in care se respinge contestatia la executare eu pot sa imi recuperez suma platita pentru cautiune la suspendarea ... (vezi toată discuția)