Forum Discuţii juridice Executare silită Ce trebuie sa fac ca sa scot banii consemnati pentru ...
Discuție deschisă în Executare silită

Ce trebuie sa fac ca sa scot banii consemnati pentru cautiune

Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati si sa ma indrumati cum sa fac sa pot recupera banii consemnati pentru cautiune intr-un dosar avand ca obiect contestatie la executare.
Am avut o contestatie la executare si solutia este:
"Admite contestatia la executare si anuleaza actele de executare.
Respingerea cererea de suspendare a executarii ca ramasa fara obiect.
Cu recurs"
Ma gandesc ca pot recupera banii consemnati pentru cautiunea!
Puteti sa ma indrumati?
Va multumesc mult pentru ajutor!
Poate fi recuperata suma de bani data cu titlu de cautiune.
Trebuie sa face-ti o cerere de eliberare a cautiunii din dosar;
---o adresati aceleeasi instante , precizati nr de dosar si atasati copie dupa chitanta de plata a cautiunii.
Temei juridic art 723^1 Cod Pr. Civ.
Instanta se pronunta prin incheiere irevocabila in camera de consiliu si o elibereaza daca creditorul nu a formulat cerere pentru plata de despagubiri in termen de 30 de zile de la solutionarea contestatiei la executare.
Dupa ce v-o elibereaza o incasati de la CEC.
Succes
Multumesc mult , am recuperat banii!=D>