Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut de bani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut de bani

Am imprumutat bani unei cunostinte fara nici un fel de acte sau martori.Persoana nu mi-a inapoiat inca banii.Se poate face ceva legal pt a mi recupera?
doar daca il convingeti sa recunoasca in scris datoria
...in primul rand trebuie sa il faceti sa recunoasca faptul ca a primit acei bani...mergeti la notar si incheiati un contract de imprumut..daca nu doreste nu aveti cum dovedi imprumutul cu exceptia situatiei in care puteti dovedi ca ati fost in imposibilitate morala de a preconstitui un inscris(in principiu imprumuturi in familie)...
CEL mai bun lucru ar fi sa o pui sa faca un ctr de imprumut autentificat notarial sau sa-l faci la un avocat;
Pe motiv ca o mai astepti putin cu datoria ,e bine sa-ti semneze un ctr sau macar sa faci un inscris de orice fel prin care iti recunoaste imprumutul ,sa ai si doi martori .
Succes