Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 112
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cine are competenta de a constata ca solicitarea seviciului 112 este nemotivata, si daca este nemotivata care este procedura de stabilire a contraventiei, de aplicare a sanctiunii
Constatarea se face de catre politistii care se deplaseaza la fata locului.
In functie de situatie,de continutul sesizarii se poate intocmi proces verbal de contraventie sau se poate porni actiune penala,mai ales in situatia unor alarmari repetate si nereale si declararii ireale a amenintarilor cu bomba sau a unor actiuni teroriste
Da, sunt de acord cu cele expuse de domnul R.Gabi.
Daca considerati ca sanctiunea este nelegala sau netemeinica va puteti adresa instantei de judecata in vederea anularii procesului verbal.

avocat Claudiu Lascoschi