Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa adaugata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa adaugata

La inceputul lui 2010 am achitat integral impozitul pe casa si masina.M-am incadrat in prima transa de achitare.Zilele trecute am primit o somatie de la Financiar prin care mi se comunica ca am o restanta de platit la auto de 218 lei.Am fost si mi s-a spus ca prin luna iunie ( eu achitasem impozitul in martie ) s-a majorat impozitul la masinile cu capacitate mai mare de 15oo.Intrebarea mea este daca e legal sa mi se perceapa aceasta diferenta,tinand cont ca majoararea nu s-a facut ianinte de achitarea impozitului.Am vreo sansa sa scap de neplata,sau nu?Multumesc anticipat tuturor celor care-mi vor raspunde.
Faceti o adresa in scris la administratia financiara unde ati platit si expuneti-va punctul de vedere. Poate aveti noroc!
Este legal pentru intervalul de timp de la data intrarii in vigoare a actului normativ de modificare pana la sfarsitul anului. Impozitul se achita in doua transe. Faptul ca dv. ati achitat integral reprezinta , cat priveste a doua transa , plata in avans, la care nu erati obligata (ati facut-o pentru a beneficia de bonificatie).

A nu se confunda "financiarul" cu administratia financiara. Administratia financiara tine de Ministerul Finantelor. "Financiarul" inseamna de fapt Taxe si impozite locale , care tine de primarie.