Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri in instanta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri in instanta

as vrea sa va expun urmatoarea problema:
masina institutiei la care lucrez a fost implicata intru-un accident de circulatie.Soferul celeilate masini a fost de vina. Masina e distrusa in proportie de 80%. La data accidentului nu s-a facu nici o solicitare de despagubire catre societatea de asigurari intrucat in accident au fot si decedati, iar dosarul a fost preluat de parchet.Ulterior s-a declansat procesul, iar institutia s-a constituit parte civila, la dosar s-a depus doar pv de la politie rezultatele expertizei criminalistice din care rezulta avarierea masini si nota contabila cu valoarea masini din data accidentului. In prima instanta am avut castiga, insa s-a facut recurs. Mentionez ca suntem mai multe parti civile. Exista sanse ca decizia instantei de apel sa nu ne mai dea castig de cauza?cu atat mai mult cu cat nu mai avem jurist care sa ne reprezinte, noi am trimis o intampinare la primul termen si este al 3 lea termen si nu am fost prezenti la tribunal?
va rog sa-mi dati un raspuns urgent. MULTUMESC
in recurs (in cazurile in care sentinta de fond nu este apelabila) se rejudeca fondul cauzei si se poate readministra probatoriul existent la dosar si in cazuri speciale se pot administra alte probe. In consecinta sentinta pronuntata in fond poate fi pastrata sau casata si prin rejudecare sa fie schimbata total / partial

avind in vedere ca valoarea litigiului nu este deloc mica consider ca faceti o greseala nefiind reprezentati in instanta. este ca si cum ati avea ulcer si dvs va tratati singur cu aspirina in loc sa mergeti la doctor.
Sfatul meu este sa va angajati de urgenta un avocat care sa va apere interesele in instanta, altfel aveti sansa sa pierdeti procesul.