Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate expertiza judiciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate expertiza judiciara

In dosarul de fond instanta a administrat printre altele si aceasta proba. la data efectuarii expertizei , expertul nu a invitat partile, nu a raspuns la toate obiectivele( motivand ca reclamantul i-a comuinicat ca nu doreste nimeni sa raspunda la al doilea obiectiv ) constata " vizual" lipsa unei bucati din terenul respectiv,nu face masuratori(!!!) si fixeaza un pret la mp " dupa obiceiul locului" !
Instanta de fond nu raspunde nicicum la obiectiunile ridicate, iar in instanta de recurs apreciaza ca " simpla mentiune ca experta a constatatat "vizual"lipsa terenului este
irelevanta atata timp cat aceasta nu a rezultat din masuratori ".
Decizia este pronuntata in 11.04.2011 si irevocabila.
Ce mai putem face? Cum putem obtine nulitatea raportului de expertiza ?
daca instanta de recurs s-a pronuntat pe fond, fara casare cu retrimitere spre rejudecare atunci nu mai aveti ce face sub acest aspect.
sau sentinta de fond a fost casata si s-a trimis dosarul spre rejudecare la instanta de fond?