Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical dupa 126 zile de concediu de sarcina ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical dupa 126 zile de concediu de sarcina si lauzie

Buna ziua, sunt o proaspata mamica aflata in concediu de sarcina si lauzie. La terminarea celor 126 de zile se poate acorda concediu medical daca eu sau bebe avem probleme de sanatate (max 90 de zile)? Sau sunt obligata sa intru in CIC?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Puteti sa luati concediu medical poate colegii de pe aici au alta parere.
dupa efectuarea celor 126 zile de concediu si lauzie puteti reveni la serviciu (caz in care puteti beneficia de concediu medical) sau va depuneti cererea ptr cresterea copilului pana la 2 ani(caz in care veti beneficia de indemnizatie ptr cresterea copilului)
1. Daca nu doriti sa intrati in CCC pana la 2 ani puteti lua si concediu medical daca este cazul.
2. Dar cel mai bine este sa intrati in CCC pentru ca acesta nu este prelungit de concediul medical. CCC se acorda pana cand copilul implineste 2 ani indiferent cand veti intra in CCC.