Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere-exprimare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere-exprimare

buna seara,
as dori sa stiu daca exista asa ceva;"in baza art 42 alin 3 instanta obliga paratul la plata in fav copilului a pensiei lunare de intretinete de 1/4 din venitul sau net lunar, de la pronuntarea hotararii pana la majorat....."
mentionez ca paratul nu avea venituri, nu exista la dosar nici o adeverinta de salariu dar nici nu a fost stabilita vreo suma care sa reprezinte valoarea pensiei de intretinere......
Ce suma de bani trebuie sa plateasca paratul lunar???????????????
va multumesc
In hotarare trebuie trecut cuantumul pensiei.
Daca o persoana nu are venituri, pensia se stabileste in raport
de venitul minim pe economie.