Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod 6619 sau 7022
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod 6619 sau 7022

Sunt o persoana fizica cu intentia de a deveni consultant financiar pentru o banca. Stiu ca pot fi platita ca PF, PFA sau SRL.
Intrebarea este urmatoarea ... am un SRL cu cod CAEN principal 4614 si multe alte activitati secundare. Pot adauga, ca si activitate secundara, codurile 6619 sau 7022? Care dintre ele este mai corecta pentru ceea ce intentionez sa fac? Ce presupune adaugarea unui nou cod CAEN (acte, timp, bani)?
Daca doriti sa desfasurati codul 6619 – Activităţi auxiliare intermedierilor financiare, exclusiv activităţi de asigurări şi fonduri de pensii, acesta trebuie sa fie obiect unic de activitate. Cheltuielile pentru a adauga acest cod sunt destul de mari. Trebuie intocmita o hotarare/decizie a asociatilor/asociatului cu contorul de cuvinte aferent in vederea publicarii la Monitorul Oficial, act constitutiv actualizat, cerere de inregistrare titpizata la registrul comertului, decalaratia de autorizare model 2 sau 3 dupa caz si un contract sau un accept al bancii ca veti colabora in vederea oferirii de consultanta clientilor bancii. Costurile ar putea ajunge intocmit/inregistrat actele la registrul comertului la o suma de aproxiamtiv 500 ron.
Va sfatuiesc sa va infiintati pentru aceasta activitate un PFA. La actele specificate pe site-ul de mai jos adaugati contractul sau un accept al bancii ca veti colabora:
[ link extern ]
Va recomand de asemenea sa aruncati o privire si aici:
[ link extern ]
SUCCES!