Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate pe legea 18 - proprietate comuna ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate pe legea 18 - proprietate comuna pe cote-parti

Speta: s-a reconstituit dreptul de proprietate in temeiul legii 18 direct pe numele mostenitorilor (identificati in cuprinsul tilului emis de comisia judeteana de aplicare a L.18), la care s-a anexat un plan de situatie a suprafetei de partaj intre mostenitori, care contine loturi individualizate pe numele fiecaruia dintre mostenitori (suprafata, amplasare, vecini) - plan eliberat de primaria comunei in care se afla terenul, in plus "vizat spre neschimbare. conform cu realitatea"
Intrebare - doi dintre frati vor sa instraineze loturile corespunzatoare. Mai este nevoie de partaj?
Proprietatea pe cote-parti (si nu indiviziune in cazul de fata) inseamna tocmai faptul ca fiecare coproprietar detine o cota abstracta din proprietate, neindividualizata... Ca detine o cota-parte din fiecare farama, colt sau fir de praf din respectiva proprietate.
Deci: daca ne uitam la proprietatea pe cote-parti, vedem ca ei intra aici.
Daca ne uitam in dreptul comun despre cum iesim din coproprietate, vedem ca nicio Primarie sau comisie nu e indreptatita sa faca asta.
Deci... imparteala aceea e zero, nu are valoarea juridica a unui partaj.

Daca un cumparator cumpara o cota-parte, el se va substitui in drepturi coproprietarului de la care cumpara si va trebui sa faca partajul care nu garanteaza ca un anume lot ii va renevi in proprietate exclusiva. Nu e vorba de destupat, e vorba despre ce vrea sa cumpere omul. :D
sunt total de acord cu parerile exprimate mai sus. autoritatea emitenta a titlului nu se poate substitui notarului sau instantei de judecata.am avut situatii in care mostenitorii solicitau atribuirea mai multor titluri de proprietate pentru o suprafata reconstituita in favoarea lor dupa un autor comun in sensul partajarii in concret a loturilor atribuite, dar li s-au explicat aceste aspecte referitoare la partajare.