avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire minor din tara

Buna ziua! In urma unei hotarari judecatoresti,minorul a fost dat spre crestere si educare,fostei mele sotii,in urma cu trei ani.Intre timp eu am platit pensie alimentara si am trimis acasa (eu locuiesc in Spania)pachete cu tot ce are copilul nevoie.In urma cu ceva timp,am primit la domiciliul parintilor mei,in Romania, o citatie prin care mi se cerea o procura notariala pentru ca mama copilului impreuna cu minorul sa plece in Olanda.Intrebarea mea este daca poate iesi din tara fara acordul meu si ce pot face in acest sens,pentru ca eu nu imi doresc acest lucru si... as dori sa stiu daca ar fi normal ca citatia sa fie trimisa acasa in Romania ,in conditiile in care fosta mea sotie cunoaste adreasa mea din Spania.Astept urgent un raspuns!Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: magdutza2010 , utilizator 15:10, 3 Decembrie 2010
Fosta sotie poate iesi cu copilul minor din tara si fara acordul dvs . probabil sotia va notifica vis-a-vis de acest lucru .
daca fosta sotie are hotarare definitiva si irevocabila de incuviintare minor,poate iesi din tara cu minorul fara semnatura d-voastra.
fosta sotie nu are o hotarare definitiva,de fapt cand m-a actionat in judecata voia ca minorul sa poarte numele ei si sa primeasca pensie alimentara,prin urmare pana la intervenirea unei cauze legale de modificare sau incetare a obligatiilor,minorul a fost dat spre crestere si educare,ei.Nu se precizeaza niciunde termenii:definitiv si irevocabil!!
ionescu mitica a scris:

Buna ziua! In urma unei hotarari judecatoresti,minorul a fost dat spre crestere si educare,fostei mele sotii,in urma cu trei ani.Intre timp eu am platit pensie alimentara si am trimis acasa (eu locuiesc in Spania)pachete cu tot ce are copilul nevoie.In urma cu ceva timp,am primit la domiciliul parintilor mei,in Romania, o citatie prin care mi se cerea o procura notariala pentru ca mama copilului impreuna cu minorul sa plece in Olanda.Intrebarea mea este daca poate iesi din tara fara acordul meu si ce pot face in acest sens,pentru ca eu nu imi doresc acest lucru si... as dori sa stiu daca ar fi normal ca citatia sa fie trimisa acasa in Romania ,in conditiile in care fosta mea sotie cunoaste adreasa mea din Spania.Astept urgent un raspuns!Va multumesc anticipat!

Lamuriti-ne,copilul a fost incredintat fostei sotii in urma unui proces de divort??? Sentinta in urma divortului devine definitiva si irevocabiladupa 30 de zile de la data comunicarii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa plec vara asta in vacanta prin europa cu fetita mea danutlucian13 danutlucian13 vreau in vara asta sa plec in vacanta prin europa cu fetita mea,eu sunt divortat legal de sotie iar fetita mi-a fost incredintata mie la divort de instanta cu ... (vezi toată discuția)
Procura adno adno buna seara ma numesc A.D sunt divortata din anul 2004 ,am un baiat de 11 ani iar tatal copilului plateste decat pensia alimentara in rest nu este interesat de ... (vezi toată discuția)
Reincredintare minor - parasire tara vidicang vidicang Sunt divortat de 5 ani si am un copil cu fosta .... actual sunt recasatorit si mai am un copil , si dorim sa emigram in Canada, fosta sotie doreste sa il duc ... (vezi toată discuția)