avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce inseamna intampinare in citatie ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce inseamna intampinare in citatie ?

termenul intampinare in citatia venita de la judecatorie
Cel mai recent răspuns: Elena Zodila , Avocat 16:32, 3 Decembrie 2010
raspunsul dvs la capetele de cerere ale celui ce va cheama in judecata
Parerea mea e sa va angajati un avocat. Unde pierzi azi,...e posibil sa castigi insutit mai tarziu.
Cel putin cu 5 zile inainte de termenul stabilit de instanta
Ultima modificare: Vineri, 3 Decembrie 2010
ContSters7431, utilizator
Întâmpinarea trebuie depusă la dosar cel mai târziu cu 5 zile înainte de termenul stabilit pentru judecată (art.114 ind.1 alin.2 C.proc.civ.).
Prin aceasta procedura a citatiei ati fost informata ca aveti dreptul de a formula intampinare in procesul in care figurati banuiesc in calitate de parata.
Intampinarea trebuie depusa la dosarul cauzei cu 5 zile inainte de termenul de judecata comunicat, dar o puteti depune si in fata instantei la primul termen de judecata.
Aceasta trebuie depusa in multiplu exemplar pentru a fi comunicata si reclamantilor.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Invocarea tardivitatii Filimon Aurel Filimon Aurel Buna ziua Am invocat , la termenul trecut, tardivitatea depunerii intampinarii intrucat nu a fost depusa cu 5 zile inaintea termenului de judecata. Instanta ... (vezi toată discuția)
Termene Martonze Martonze Am primit citaţie azi, 07.01.2014 pentru data de 29 ianuarie. Citaţia a fost emisă de judecătorie în 22.12.2014.În Rezoluţia citită pe site-ul ... (vezi toată discuția)
Termenul de depunere a întâmpinãrii Lungu Constantin Lungu Constantin Daca parata a depus intampinarea in data de 12.10.2012 iar ziua procesului a fost in data de 16.10.2012 se poate invoca exceptie pe procedura deoarece nu a ... (vezi toată discuția)