Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce inseamna intampinare in citatie ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce inseamna intampinare in citatie ?

termenul intampinare in citatia venita de la judecatorie
Intampinarea este acel inscris prin care dvs intelegeti sa va aparati impotriva pretentiilor celui ce va chemat in judecata. De regula intampinarea este redactata de avocati tocmai datorita faptului ca ca cei fara pregatire juridica nu cunosc semnificataia cuantului "intampinare" cu atat mai putin cum trebuie formultata si ce trebuie sa contina, fiind vorba si de temeiuri de drept ce trebuisec invocate in aparare. In plus prin intermediul intampinarii trebuie sa solicitati probele in apararea dvs si sa invocati exceptii cu privire la cel ce va chemat in judecata.
Este adevarat ca intampinarea trebuie depusa la dosar cu cel putin 5 zile inainte de primul termen, altfel sanctiunea este de a nu mai putea solicita si administra probe in sustinerea punctului dvs de vedere.
Impreuna cu citatia ati primit si actiunea si o serie de acte, tocmai de aceea este foarte important sa luati legatura cu un avocat.