Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul de incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul de incadrare

am terminat colegiul si de la 1 ianuarie 2008 sunt angajat pe post de asistent medicina generala cu un salar de incadrare de 553lei. este normal acest salar? mentionez ca am vechime in munca de 4 ani.
lucrez la stat. grila de salarizare in sistemul medical, pentru asistent medical generalist(nici macar nu se regaseste aceasta denumire in grila, ci asistent medical debutant) este sub salarul min. pe economie garantat in plata. intradevar mie mi-au dat mai mult, cu 53 lei.
Niciun angajator atat din sistemul bugetar sau din sistemul privat nu pot sa angajeze salariati cu salariu sub salariu minim brut pe economie.