avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nume copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nume copil

Buna seara,as dori sa aflu daca tatal isi recunoaste copilul ,acesta poate lua numele tatalui dat fiind faptul ca parintii nu sunt casatoriti,sau obligatoriu ia numele mamei.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 19:16, 3 Decembrie 2010
Copilul recunoscut de tata,in mod obligatoriu,prin efectul legii,dobandeste numele tatalui
Copilul din afara casatoriei dobandeste numele de familie al aceluia dintre parinti fata de care filiatia a fost mai intai stabilita.
In cazul in care filiatia a fost stabilita ulterior si fata de celalalt parinte, instanta va putea da incuviintare copilului sa poarte numele de familie al acestuia din urma.
Ultima modificare: Vineri, 3 Decembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recunoastere copil (nascut in romania) de tata cetatean strain mariastasinopoulou mariastasinopoulou Buna ziua!! as dori daca se poate sa ma ajutati cu raspunsuri la o problema foarte importanta pentru mine .Mai intai sa va descriu cazul .Deci ..in 1994 luna ... (vezi toată discuția)
Minor...schimbare nume manearaul manearaul buna ziua, in urma casatoriei dintre mine si mama copilului as dori sa trec copilul pe numele meu si sa modific certificatul de nastere al acestuia. Va rog ... (vezi toată discuția)
Numele de familie al copilului nascut in afara casatoriei Masana Masana Sunt tatal unui copil nascut in afara casatoriei. Adica nu sunt casatorit cu mama lui nici cu alta persoana. Mi-au zis la starea civila ca copilul nu poate ... (vezi toată discuția)