Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... SRL cu amenda de lipsa bilant neachitata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

SRL cu amenda de lipsa bilant neachitata

Salut, am fost asociat cu cineva intr-o firma. Respectiva persoana era trecuta ca administrator. Din 2008 am primit amenda de bilant nedepus si de atunci firma a ramas cu amenda, fara bilanturi depuse, fara activitate (dar nesuspendata in acte), neglijata, ce sa ma zic. Zilele astea, colegul mi-a spus ca am primit citatie la tribunal. Ce se intampla, ce se poate intampla, ce e de facut. Putem fi trasi la raspundere personal, adica sa ne execute silit pe noi ca persoane, ca pe firma nu avem nimic.:((
Oficiul Registrului Comertzului
Buna seara .
Ca sa aflati debitul fiscal,scoateti un certificat fiscal de la fisc.
Referitor la sume,pentru lichidator ,nu este prevazut pragul de 45.000 de lei,ci doar indeplinirea anumitor conditii pevazute la art.1 si 2 din Legea 85/2006,ca sa fie aprobat falimentul firmei .
Ca sa evitati amplificarea problemelor incercati totusi sa achitati restantele,ca firma sa va fie radiata fara probleme de catre lichidatorul numit..
Marius Bote .
In cat timp se prescrie aceasta amenda?