Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Vreau sa demisionez dar vreau si ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Vreau sa demisionez dar vreau si ajutor de somaj

Lucrez de 3 ani, continuu si vreau sa-mi dau demisia. Pur si simplu, vreau pauza o vreme.
Am citit foarte mult pe acest forum si am inteles ca daca demisionez nu iau somaj.
Daca imi dau demisia, ma angajez la firma unui amic, pe acelasi post, imediat dupa demisie si dupa 2 saptamani, amicul desfiinteaza postul, sau ma concediaza.(gasim o metoda sa nu am in viitor probleme) caz pot primi somajul?
Vorbiti cu "amicul" sa va faca CIM pe perioada determinata de o luna si la incetarea de drept a CIM (art.56j din Codul muncii) veti beneficia de indemnizatie de somaj.
Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor sau prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.