Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie somaj

in luna martie mi se termina indemnizatia de crestere copil, am 4 ani si 6 luni pe cartea de munca neintrerupti , pot beneficia de somaj?
Buna ziua !
Da , puteti beneficia de indemnizatie de somaj , cu conditia incetarii CIM din motive neimputabile (daca e cazul) ...
Buna ziua!
Problema mea este urmatoarea: in data de 25 februarie 2011 am demisionat (nu din placere, ci obligata de sef) de la firma unde am lucrat continuu 7 ani. Stiu ca nu pot beneficia de somaj in aceste conditii. Cineva mi-a sugerat ca as putea sa ma angajez pentru o luna la firma unui prieten, apoi sa-mi restructureze postul (art 65). Am tot citit pe forum, dar n-am gasit niciun raspuns care sa ma lumineze. As putea astfel sa beneficiez de somaj?
Daca va concediaza cu art.65 din Codul muncii veti beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni cotizate la somaj.
Multumesc mult pentru raspunsul dvs prompt.
As mai avea o intrebare: daca ma voi angaja pt o luna, apoi mi se restructureaza postul (art 65) trebuie musai sa efectuez perioada de preaviz de 3o zile? Mentionez ca n-as vrea sa lucrez decat o luna, pt ca imi voi plati singura contributiile catre Stat.
1. Da, trebuie respectata procedura legala cu acordarea de preaviz.
2. Dar puteti incheia un CIM pe perioada determinata de o luna de zile si la incetarea lui de drept (art.56j din Codul muncii) veti beneficia de indemnizatie de somaj.