Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act legalizat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act legalizat

mama mea a fost pusa in posesie in baza legi 18/91 pe o suprafata de teren .un alt presupus propietar a vindut printr-o chitanta de mina. cumparatorul si vinzatorul au mers la notar legalizind pe verso acel act.este legal ca notarul sa legalizeze un act fara sa ceara alt act din care sa reiese ca vinzatorul detine acel teren? Mama a cistigat din nou acel teren actionind in instanta pe vinzator .dar nici pina in prezent cel care acumparat nu ne cedeaza terenul /
Sentinta obtinuta de mama dvs. trebuie investita cu formula executorie,la instanta de fond unde s-a judecat,dupa care se va duce la un executor judecatoresc pentru punerea ei in executare.
In cazul in care se va opune,va raspunde penal,pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile.
Succes.
gigelas, utilizator
Mama dvs ,pentru a intra in drepturile dispuse de instanta are dreptul sa solicite investirea cu formula executorie a hotararii si apoi sa contacteze executor judecatoresc in vederea executarii silite