Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noutati referitoare la activitatea RU dupa 01.01.2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noutati referitoare la activitatea RU dupa 01.01.2011

Haideti sa încercam in acest topic sa punem pe tapet noutatile legate de activitatea RU dupa data de 01.01.2011.
Toata lumea stie ca , potrivit art.298 alin.3 C.mun., Decretul nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, cu modificările ulterioare, va fi abrogat la data de 31 decembrie 2010 .
Citind pe forum am descoperit foarte multe zvonuri legate de activitatea RU dupa data de 01.01.2011 ? ... Oare care este adevarul in aceasta privinta?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Din ce am discutat eu in zona, ITM va ramane cu atributiile de control. Comisionul la ITM desigur nu se mai plateste, nu se mai depun niciun fel de contracte acte legate de CIM. Nu siu daca va mai exista posibilitatea de consultanta.
Dar ramane Revisalul. Care va fi gestionat deITM. probabil ca vom plati un comision pentru asta.
Se va suplimenta Revisalul cu datele depsre salarii, am auzit. Vor solicita si pentru decalratiile Revisal sa ai semantura electronica, ca in contabilitate?
Si... se va naste o noua ocupatie COR: Revisalistul?
inca nu s-a povestit nimic de legea 130/1999.
logic, asa este cum a spus mai sus grace_r.
da, despre semnatura electronica eu cred ca vom vorbi mult incepand cu 1 ianuarie.....
acel "revisalist" defapt va fi o persoana cu atributii de resurse umane, poate chiar autorizata! hai ca deja inventam!! :hammer:
daca stam bine sa ne gandim.....angajatorul are deja o persoana autorizata pe protectia muncii, nu? de ce n-ar avea si una pe resurse umane?
cat despre revisal, daca nu va suferi modificari in bine cat se poate de repede, nu stiu cat de mult va putea fi folosit intr-un control inopinat.
semnatura electronica, conside, ca nici nu e necesara... daca datele sunt transmise catre o institutie a astatului pentru ca avem inca din 2001 doua legi 455 si 544 ... poate ca se va creea o baza de date cu adresele de e-mail ale tuturor firmelor... oricum aceasta va fii necesara si pentru firmele ( marea lor majoritate ) care au procese avand in vedere legea 202/2010 ce a intrat in vigoare la 25.11.2010.
1. Legea nr.130/1999 va fi abrogata , daca ITM-ul nu va mai prelua acte de la angajatori ...
2. Exista chiar proiect de modificare a Legii nr.108/1999 in privinta statutului inspectorilor ITM.
3. De fapt, din toata tevatura asta , numai Serviciul de Evidenta Muncii si Indrumare Angajatori din cadrul ITM-ului se va reorganiza ..... inspectorii de munca cu studii superioare vor trece la Corpul de Control, iar despre referenti nu exista decat zvonuri : somaj sau mutare la Casa de Pensii.
sigur este ca de la 1 ianuarie ,itm-ul ,va preda carnetele de munca angajatorilor,care la rindul lor trebuie sa le predea angajatilor .in rest foarte multa ceata.