Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Sotul decedat.Sotia in viata.Fara copii.Sotul a lasat sotiei testament cu toata averea lui mobila si imobila nespecificand care sunt acestea.Cine beneficieaza de averea lui?Sotul avand frate si nepoti.Specificand ca in litigiu este vorba de o casa care nu este casa parinteasca.Este obtinuta de catre sot si sotie.
Nedelea-Eugen, utilizator
1.Prin testament sotia supravietuitoare a fost instituita legatar universal (toate bunurile mobile si imobile care existau in patrimoniul testatorului la data decesului).
2.Casa, in conditiile in care era bun comun al sotilor, face parte din masa succesorala in cota de 1/2; cealalta jumatate ii apartine sotiei supravietuitoare.
3. Dreptul de a ataca testamentul il au doar mostenitorii rezervatari: descendentii defunctului (din casatorie, din afara casatoriei, adoptati), ascendentii privilegiati (parintii) si sotul supravietuitor.
ContSters60093, utilizator
beneficiara e sotia.