Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Internare nevoluntara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Internare nevoluntara

Tatal meu sufera de episod maniacal de cel putin 6 luni dar refuza internarea si acceptarea bolii.Este un pericol atat pentru el cat si pentru cei ce vin in contact cu el.Are nevoie de tratament, dar singur nu si-l administreaza, iar din spital a plecat deja de 2 ori.Singura alternativa este internarea nevoluntare, aceasta fiind si recomandarea medicilor, dar nu stiu care este maniera prin care se ajunge aici. Ce anume trebuie sa fac astfel incat sa se faca e evaluare a starii lui si sa se decida internarea ? Multumesc
Parcurgeti succesiv etapele medic de familie,medic specialist ,comisie medicala
daca aveti posibilitatea, duceti-l direct la camera de garda (triaj) a spitalului de psihiatrie. altfel, cand e in criza, chemati salvarea
ART. 114 cod penal
Internarea medicală
Când făptuitorul este bolnav mintal ori toxicoman şi se află într-o stare care prezintă pericol pentru societate, se poate lua măsura internării într-un institut medical de specialitate, până la însănătoşire.
Această măsură poate fi luată în mod provizoriu şi în cursul urmăririi penale sau al judecăţii.
Eva Fekete, Avocat
In speta de fata persoana nu este faptuitor sau cercetat in cauza penala
Din moment ce e pericol pentru el si cei din jur, cred ca o plangere penala ar rezolva problema si ar deveni faptuitor;)