Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constuituire dr de propr - legile din 1947
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constuituire dr de propr - legile din 1947

- inainte de 1989 X a vandut lui o casa cu teren.

Probabil sub imperiul legilor din '74 terenul a trecut , in parte in proprietatea statului ( sau a mun bucuresti) , in proprietatea lui Y trecand doar constructia + terenul de sub constructie.

In momementul de fata Y ar trebui sa se adreseze Consiliului General al Mun Buc ptr. a i se constitui dreptul de proprietar si al terenului pe care doar l-a posedat.

Corect ?
cererea si documentatia la ordinul prefectului poate fi depusa oricand neexitand un termen de decadere , dealtfel exixta si jurisprudenta in cauze similare.
in concluzie,

1. ptr. depunerea cererii si a documentatiei aferente nu exista termen de decadere !?

2. crr. se depune la Primaria de sector - subcomisia de fond funciar , la cea a Capitalei - comisia de fond funciar, sau direct la prefectura ?

3. poate imi indicati cateva spete similare

Multumesc
1. Nu.
2. Primaria de sector.
Gabriela Mihai, Avocat
merci