Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procedura studiu dosar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procedura studiu dosar

Buna ziua

As dori o informatie privind studiul unui dosar. Este vorba despre un eveniment petrecut in urma cu 7 ani (accident de circulatie cu autor identificat, dosar care nu a mai intrat pe rol prin decizia procurorului de neurmarie penala a autorului). Pentru a studia acest dosar care este procedura de a avea acces la el?

Multumesc
Mergeti la arhiva institutiei unde se afla dosarul si daca sunteti parte in dosar faceti o cerere de studiere(copiere) dosar.
Daca detineti calitatate in cauza ,aveti dreptul legal a studia dosarul
Formulati cerere catre comandantul politiei rutiere care a instrumentat cazul si solicitati,fiind parte ,sa vi se accepte accesul la acel dosar ,in vederea consultarii.