Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... diminuare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

diminuare pensie alimentara

buna ziua! am si eu nevoie de putin ajutor... in urma unui divort platesc pensie alimentara. dupa ce copilul a implinit 18 ani m a chemat in judecata pentru a ma obliga la pensie alimentara aceasta fiind inca la scoala( fara a exista un conflict sau a ma sustrage de la plata acesteia) as vrea sa stiu ce trebuie sa fac deoarece mai am un copil minor in intretinere (1 an) din actuala casnicie iar pana acum am platit pensia alimentara fara aceasta diminuare si as vrea sa solicit diminuarea pensiei alimentare in acest proces deschis de fiica mea.se poate ?
In cadrul procesului solicitati ca la stabilirea pensiei de intretinere sa se tina seama de faptul ca mai aveti in intretinere un copil minor si depuneti certificatul de nastere al acestuia.
Depuneti o intampinare prin care aduceti la cunostinta instantei faptul ca mai aveti in intretinere un copil si atasati adeverinta de venituri si copie certificat de nastere pt al doilea copil. Instanta va stabili o pensie de intretinere de 16,5 %.
Da, se poate.
Este necesar sa formulati in cadrul procesului o intampinare pe calea de careia aratati ca sunteti de acord cu stabilirea pensiei de intretinere in favoarea copilului major, dar nu in cuantum de 25 % ci de 16.5 %, sens in care depuneti certificatul de nastere al minorei si adeverinta de venit ( daca realizati venituri).
imi puteti atasa un exemplu de INTAMPINARE care sa cuprinda cerea mea? multumesc!