Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contract inchiriere garsoniera
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contract inchiriere garsoniera

in cazul in care vreau sa inchiriez o garsoniera, cine are obligatia de a inregistra contractul la finante? chiriasul sau proprietarul? si care sunt costurile pe care le suporta chiriasul inafara chiriei bineinteles ( ma refer la impozite si taxe)
Proprietarul are obligatia inregistrarii contractului
In contract ,partile urmeaza sa negocieze si sa consemneze cine suporta impozitul aferent garsonierei,de regula proprietarul suporta acest impozit
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului, stiu ca impozitul pe chiria primita il plateste proprietarul, nu stiu de impozitul pe locuinta de la finante cine trebuie sa-l plateasca. In cazul in care de comun acord il plateste proprietarul , trebuie stipulat in contract?
Pentru indepartarea oricaror interpretari sau eventuale pretentii,este bine ca de la negocierea si incheierea contractului ,sa fie prevazute clauze reciproc avantajoase semnatarilor
Legal ,obligatiile aferente proprietatii ,revine proprietarului acesteia ,daca partile nu convin altfel