Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dupa divort

dupa divort voi reveni la numele anterior.noua c.i. o pot obtine pe vechea adresa? (casa-bun comun-nu am partajat-o)
Sigur, fiind coproprietar al casei puteti obtine CI la acea adresa.
De regula, dupa desfacerea casatoriei prin divort, urmeaza partajul bunurilor comune ale sotilor.
Revenirea la numele avut inainte de incheierea casatoriei va fi dispus prin hotararea de divort. Comunicarea aceastei hotarari care poate fi atacata cu apel la tribunal, dureaza de regula 2.3 luni, timp in care puteti solicita instantei partajarea bunurilor comune.
Sfatul meu este sa solicitati schimbarea CI dupa finalizarea ambelor procese.