avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dupa divort

dupa divort voi reveni la numele anterior.noua c.i. o pot obtine pe vechea adresa? (casa-bun comun-nu am partajat-o)
Cel mai recent răspuns: Danut Ruse , Avocat 11:01, 8 Decembrie 2010
Sigur, fiind coproprietar al casei puteti obtine CI la acea adresa.
De regula, dupa desfacerea casatoriei prin divort, urmeaza partajul bunurilor comune ale sotilor.
Revenirea la numele avut inainte de incheierea casatoriei va fi dispus prin hotararea de divort. Comunicarea aceastei hotarari care poate fi atacata cu apel la tribunal, dureaza de regula 2.3 luni, timp in care puteti solicita instantei partajarea bunurilor comune.
Sfatul meu este sa solicitati schimbarea CI dupa finalizarea ambelor procese.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort si partaj marirod marirod Buna ziua ! In ultimii 15 ani sotul meu a lucrat in Spania de unde s-a si pensionat.La revenitrea in tara a intentat actiune de divort motivand racirea ... (vezi toată discuția)
Divorț fără înțelegere ! am o întrebare legata de un viitor divorț , bărbatul ... Larisa1313 Larisa1313 Buna ziua ! Am o întrebare legata de un viitor divorț , bărbatul dorește divorțul femeia nu a fost de acord și nu este nici acum deci după ceea ce ... (vezi toată discuția)
Bunuri nepartajabile Teddy71 Teddy71 Buna ziua , In cazul unui divort si partaj , incepand de cand bunurile achizionate de unul din soti nu se mai impart ? De la momentul initierii actiunii de ... (vezi toată discuția)