Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Contraexpertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Contraexpertiza

in cadrul unui proces am platit efectuarea unei expertize topo, expertiza ce s-a dovedit a fi facuta total eronat si culmea in favoarea adversarului. am dreptul la o noua expertiza?
Nu. Faceţi obiectiuni la raportul de expertiza pe care sa le depuneti cu 5 zile inainte de termenul de judecata.
Formulati obiectiuni la raportul de expertiza,iar daca acestea sunt respinse sau dupa ce vi se raspunde si sunteti nemultumita de raspunsul da de expertul desemnat de instanta ,aveti posibilitatea sa solicitati efectuarea unei noi expertize de catre trei experti.
Este recomandabil sa angajati un expert-parte,daca aveti posibilitati materiale,pentru a va asigura apararile din punct de vedere tehnic pentru a va stabili obiectiunile si apoi obiectivele unei viitoare noi expertiza