Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general BO girat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

BO girat

Buna ziua,
Un client care avea sold debitor mi-a girat un bilet la ordin care trebuia sa-l incaseseze de la un client al sau!
Acum am incasat biletul dar nu stiu inregistrarea contabila pe care trebuie sa o operez!
As dori sa aflu cum pot face corect inregistrarile in contabilitate!

a) In contabilitatea unitatii ce emite efectele de comert:

- Emiterea efectelor de comert:

401 „Furnizori“ = 403 „Efecte de platit“

- Achitarea efectelor de comert:

403 „Efecte de platit“ = 5121 „Conturi la banci in lei“

b) In contabilitatea unitatii ce accepta efectele de comert:

- Acceptarea efectelor comerciale:

413 „Efecte de primit de la clienti“ = 4111 „Clienti“

- Primirea efectelor de comert:

5113 „Efecte de incasat“ = 413 „Efecte de primit de la clienti“

- Incasarea efectelor de comert:

„Conturi la banci in lei“ = 5113 „Efecte de incasat“