Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilete la ordin girate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilete la ordin girate

buna ziua

cum inregistrez in contabilitate biletele la ordin girate ?

va prezint urmatoarea situatie :
avem un contract de subantrepriza

am primit de la un client al nostru un b.o valoarea este destul de mare , noi am girat mai departe b.o catre un furnizor de-al nostru iar furnizorul nostru a girat la randul lui b.o unui alt furnizor cu care noi colaboram .
b.o. are valoare datoriei pe care noi o avem catre ultimul furnizor

mai exact :
clientul X are soldul 10000 lei ( spre exemplu)
furnizorul Y are soldul 5000 lei
furnizorul Z are soldul 2000 lei

noi am primit b.o de la X i l-am girat lui Y si Y lui Z

cum inregistrez in contabilitate aceasta operatiune nu stiu articolele contabile pentru inchiderea creantei si datoriilor catre cei doi furnizori, nu am mai avut pana acum o situatie de genul asta si nu stiu cum sa tratez situatia .
AM DAT B.O in baza unor procese verbale semnate si stampilate de catre partile implicate.

va multumesc foarte mul

chiar nu ma poate ajuta nimeni.
eu le inregistrez ca incasare de la clientul meu X si ca plata catre furnizorul meu Y.
prin banca faci pe baza extrasului de cont

5121=4111
401=5121

fara sa folositi conturile 403 si 413 si 5112