Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moartea mamei.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moartea mamei.

Sunt singurul copil al fostei mele mame. Aceasta in timpul vietii mi-a facut contract de intretinere, pe toata averea ei, ca eu sa o intretin si sa o inmormantez crestineste.
Aceasta a decedat, acuma cateva saptamani.

Ce trebuie sa fac sa intru in posesia mostenirii si sa am titlu de proprietate pe ceea ce mi-a lasat mama mea?
Doresc sa vand ce a ramas de pe urma ei si sa plec in alt oras.

Trebuie sa dezbat mostenirea in instanta? Sau este titlu de proprietate pe avere, contractul de intretinere cu care am ramas? Pot vinde cu acela?
In situatia mentionata va adresati unui birou notarial
ynocentta a scris:

In situatia mentionata va adresati unui birou notarial

Dar la judecatorie nu se poate? La notar e scump tare.

La judecatorie ce am de facut?
Se poate si prin intermediul instantei de judecata si prin intermediul unui notar.
Mijlocirea instantei presupune costuri mai mici ( taxe, onorariu avocat ), insa o durata de solutionare ceva mai indelungata ( nu se poate aproxima avand in vedere faptul ca se acorda termene destul de mari, chiar si cu mica reforma in justitie ).
Prin intermediul unui notar se scurteaza durata de solutionare, insa costurile sunt foarte ridicate.
Doar dvs. puteti decide care din cele doua variante va poate avantaja raportat la ideea costuri vs. durata de solutionare.
Deci nu e destul ca am acel contract de intretinere. Trebuie sa merg cu el in instanta.

Si ce actiune sa pornesc? Dezbatere mostenire? Sunt singurl ei copil/mostenitor.
Si mi-a lasat inainte pe baza de act intretinere.
va recomand sa mergeti la notar pt dezbaterea succesiunii. daca introduceti actiune in instanta va trebuie sa achitati 3% ca taza de timbru din valoarea masei succesorale.