Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bani in plus la salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bani in plus la salariu

Buna seara,

Primirea de bani in plus la salariu, la negru, este considerata munca la negru? Care este sanctiunea ITM-ului in acest caz?

Va multumesc anticipat!

Cu stima,
Ionita Florin
angajatorul risca o amenda.
Buna seara,

Revin tot eu cu precizari:
Primirea de bani la negru, nu este considerata munca la negru, atata timp cat salariatul are un contract individual de munca in vigoare care respescta legislatia actuala.
Ceea ce risca angajatorul este:
1. Sanctiune din partea ITM-ului
2. Plangere la organele fiscale competente, se poate intocmi foarte usor dosar de evaziune fiscala.

Avand in vedere ca inspectorii de la ITM nu prea sesizeaza organele fiscale competente, tot ceea ce risca angajatorul este o amenda din partea ITM-ului.

Cu stima,
Ionita Florin