avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bani in plus la salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bani in plus la salariu

Buna seara,

Primirea de bani in plus la salariu, la negru, este considerata munca la negru? Care este sanctiunea ITM-ului in acest caz?


Va multumesc anticipat!

Cu stima,
Ionita Florin
Cel mai recent răspuns: CLASOR CONSULT , Consilier juridic 18:25, 9 Decembrie 2010
angajatorul risca o amenda.
Buna seara,


Revin tot eu cu precizari:
Primirea de bani la negru, nu este considerata munca la negru, atata timp cat salariatul are un contract individual de munca in vigoare care respescta legislatia actuala.
Ceea ce risca angajatorul este:
1. Sanctiune din partea ITM-ului
2. Plangere la organele fiscale competente, se poate intocmi foarte usor dosar de evaziune fiscala.

Avand in vedere ca inspectorii de la ITM nu prea sesizeaza organele fiscale competente, tot ceea ce risca angajatorul este o amenda din partea ITM-ului.


Cu stima,
Ionita Florin

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca la negru JaredNor JaredNor Buna ziua. As dori sa stiu ce penalizari exista pentru un angajat ce munceste la negru mai bine de 2 3 ani ( sau stiu eu.. 10 ? ), el neavand un venit sigur pe ... (vezi toată discuția)
Declaratii false salarii mebi mebi Buna ziua! As dori sa reclam pt evaziune fiscala firma la care inca mai lucrez pentru declaratii false privind plata salariilor si retinerea abuziva a zilelor ... (vezi toată discuția)