Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despagubiri pentru munca in gospodarie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despagubiri pentru munca in gospodarie

Intr-un partaj dupa divort, pot cere despagubiri pentru munca depusa in gospodarie? Daca da, in baza carei legi? :((:blush2:
Partajul este in derulare si am mentionat in cererea de partaj si luarea in considerare a muncii in gospodarie, dar am modificat cota (pentru ca am dovezi), urmeaza sa o depun, mi s-a aprobat asta si ma intreb daca as putea adauga despagubire pentru munca depusa in gospodarie, eventual din valoarea ei sa mi se scada valoarea ce va stabili instanta ca ar trebui sa i-o dau paratului...ma gandesc la jumatate de salar minim pe economie lunar pe perioada casatoriei:tomato:...ca doar munca trebuie platita
spirit, utilizator
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

spirit a scris:

Intr-un partaj dupa divort, pot cere despagubiri pentru munca depusa in gospodarie? Daca da, in baza carei legi? :((:blush2:

Dupa partaj nu se poate, dar se putea la procesul de partaj.
Daca nu ati facut aceasta aparare cu ocazia procesului de partaj...s-a terminat...

avocat Claudiu Lascoschi

:bow:partajul este in derulare si am mentionat in cerere de partaj, dar pentru faptul ca apartamentul este obtinut integral inainte de casatorie si un teren cumparat si achitat integral de mine cu un credit bancar, am cerut si mi s-a aprobat depunerea in scris, majorarea cotei de 100%, as vrea sa stiu daca pot mentiona valoarea muncii depuse in gospodarie la nivelul a jumatate salar minim pe economie lunar pe perioada casatoriei, echivalent cat se plateste o menajera (eu am adus si venituri din salar pe toata perioada casatorieri):vishenka:
spirit, utilizator
Am inteles ca imobilul este al dumneavostra ca bun propriu obtinut inainte de casatorie si platit tot cu bunuri proprii, in acest caz nu mai e vorba de partaj ca este bunul propriu al dumneavoastra, iar astfel de bunuri nu intra in partaj. Instanta nu va acorda niciodata o astfel de despagubire (jumatate din salariul min pe economie) sau sa fie de acord ca sotul sa va dea bani in rate pt efortul depus, , nu se acorda retroactiv "pensii" pt ingrijirea gospodariei, dupa cum a spus si domnul avocat mai sus, aceastra munca in gospodarie este o obligatie nu un drept, iar dumneavoastra ati intretinut aceasta obligatie asupra bunului dumneavoastra, nu puteti cere sotului sa va plateasca pt ceva ce ati facut in casa dumneavoastra.
spirit a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

spirit a scris:

Intr-un partaj dupa divort, pot cere despagubiri pentru munca depusa in gospodarie? Daca da, in baza carei legi? :((:blush2:

Dupa partaj nu se poate, dar se putea la procesul de partaj.
Daca nu ati facut aceasta aparare cu ocazia procesului de partaj...s-a terminat...

avocat Claudiu Lascoschi

:bow:partajul este in derulare si am mentionat in cerere de partaj, dar pentru faptul ca apartamentul este obtinut integral inainte de casatorie si un teren cumparat si achitat integral de mine cu un credit bancar, am cerut si mi s-a aprobat depunerea in scris, majorarea cotei de 100%, as vrea sa stiu daca pot mentiona valoarea muncii depuse in gospodarie la nivelul a jumatate salar minim pe economie lunar pe perioada casatoriei, echivalent cat se plateste o menajera (eu am adus si venituri din salar pe toata perioada casatorieri):vishenka:

Daca bunul a fost dobandit mai inainte de incheierea casatoriei este bun propriu, asa cum a spus si Olimpia.

Pentru alte bunuri va puteti judeca pentru munca depusa in gospodarie.:)):vishenka: