Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare constructie

Sunt proprietarul unei case de locuit tip P+1. Casa am obtinut-o impreuna cu sotia, in anul 1995, prin contract de intretinere incheiat cu socrii mei. Casa a fost finalizata in anul 1984 (autorizatia de construire a fost pe un singur nivel dar in timpul constructiei a aparut un decret emis de Ceausescu prin care a intervenit obligativitatea construirii doar de case cu etaj astfel ca socrii au construit casa cu etaj dar fara sa mai solicite autorizatie de construire, proiecte etc.) Casa a fost intabulata in C.F. doar in anul 1995 cand s-a incheiat contractul de intretinere. In momentul de fata in C.F. apare "casa curte si gradina in suprafata de ......". Impozitul la primarie il platesc pentru toata suprafata (inclusiv etaj).
Am mers la banca pentru a contracta un credit si sunt refuzat periodic pentru faptul ca nu apare in extrasul C.F. imobil "P+1". Ce ar trebui sa fac eu in acest caz pentru a figura in extrasul C.F. ca imobilul este cu etaj si care ar fi costurile?
Va sugerez sa consultati un cabinet de cadastru/topometrie. Exista o procedura "standardizata". De aici veti obtine toate datele si costurile aferente procesului de intrare in normalitate.
PFA NECSA IOAN , Evaluator
Formulati o actiune judecatoreasca in accesiune imobiliara pentru restul de casa(etaj).
Dupa pronuntarea hotararii judecatoresti solicitati OCPI sa modifice CF si sa va intabuleze dreptul de proprietate pt. intreg imobilul.
cand ati scos ultimul extras CF?

din formula "casa,curte si gradina" nu este clar individualizata casa dupa ultimele norme OCPI . puteti solicita unui autorizat cadastru (gasiti lista la OCPI din jud dvs) sa intocmeasca o documentatie de actualizare date cadastrale. in urma masuratorilor, depunerii actelor ( autorizatie construire, pv receptie sau certificat de atestare a edificarii constructiei- pentru constructiile mai vechi de 2001) a taxelor ocpi obtineti un CF cu situatia reala/actualizata - tern si constructie C1 "locuinta familiala P+E, 5camere, etc.