Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... intrebare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

intrebare

Buna ziua .In cazul in care o persoana a fost agresata si se scoate certificat medico legal politia trebuie sa trimita cazul in instanta sau cel agresat?Care este numarul de zile pentru pentru a fi caz penal?Va multumesc.:(
trebuie depusa plangere la politie pentru savarsirea infractiunii de lovire daca nu are prea multe zile pe certificatul medico-legal.
dupa depunerea plangerii se vor ocupa cei de la politie.
succes
Nu este conditionata de un anumit numar de zile de ingrijiri medicale, nr. de zile de ingrijiri medicale arata cat de grava este fapta .

Dvs.formulati,plangerea penala,depuneti certificatul medico-legal,care de fapt stabileste incadrarea juridica a faptei,in conformitate cu numarul de zile de ingrijiri medicale acordate,se efectueaza cercetari,se administreaza probe,apoi dosarul este trimis catre procuror cu un referat al politiei prin care se propune o solutie.
Procurorul analizeaza cauza si daca considera, ca propunerea politistilor este intemeiata,legala,intocmeste rechizitoriul prin care dispune trimiterea cauzei spre judecata la instanta competenta.