avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala

Salut.Am o intrebare am fost lovit cu pumnul in fata de catre un vecin de cartier,am chemat politia in cartier si am depus o plangere penala,la medic mi s-a spus ca doi dinti trebuiesc scosi ,care este perioada pana sa ne cheme in instanta pe mine si pe inculpat?sau mai degraba cum functioneaza mecanismul?
Cel mai recent răspuns: Marian233 , utilizator 13:32, 1 Noiembrie 2018
Pana sa va cheme la instanta, va cheama la parchet si politie.
Inainte de a ajunge la instanta, va trebui inceputa urmarirea penala impotriva persoanei respective. Se face o cercetare penala de catre organele de politie sub supravegherea parchetului/unui procuror. Se administreaza probele.
Apoi se intocmeste rechizitoriul si se inainteaza dosarul la instanta.
Si dupa trimiterea dosarului la instanta se va face apoi cercetarea judecatoreasca si atunci o sa va cheme.
Ar fi indicat totusi aveti si un avocat.
Va multumesc mult,cat despre avocat trebuie sa ma interesez,trebuie sa imi pun si dintii ,trebuie sa si traiesc ,raman un pic fara banuti dar am sa ma interesez sa vad care este pretul
Inca ceva ajuta certificatul medico-legal?
Este necesar certificatul medico-legal , prin acest act se atesta numarul de zile de ingrijiri medicale acordate.( acestea nu se confunda cu zilele de spitalizare ).

Plangerea prealabila reprezinta actul prin care sunt sesizate organele judiciare.

Aceasta se inainteaza POLITIEI/ PARCHETULUI in termen de 3 luni de cand ati luat la cunostinta de savarsirea faptei.

Probatiunea este foarte importanta.

Martorii pot furniza informatii in legatura cu modalitatea in care a fost realizata agresiunea ?

Zona este supravegheata prin camere, exista vreo inregistrare ?

Aceasta reprezinta mijloc material de proba , poate fi verificata sub aspectul veridicitatii.


Succes!
da este o inregistrare video foarte clara cu cea ce s-a intamplat ,sa intamplat in fata unui mini-market.Va multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bataie sultanoiu ionela sultanoiu ionela daca cineva a dat un pumn lu taicasu, acesta cei poate face? poate sa faca plangere penala ptr vatamare corporala? (vezi toată discuția)
Bataie si amenintare cu arma alba sub camerele de luat vederi Cristy_87 Cristy_87 Buna ziua, Noaptea trecuta in jurul orei 4 la intrarea mea(o singura persoana) intr-o benzinarie salutand 6 indivizi cunoscuti, unul dintre ei ma agresat ... (vezi toată discuția)
Doresc sa stiu daca pot depune plingere si la procuratura? lkjh lkjh am fost lovit .am certificat medico legal de 12... 14 zile ingrijiri medicale,doresc sa stiu daca pot face plingere sau sa deschid proces penal,deoarece nu ... (vezi toată discuția)