Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... doresc sa stiu daca pot depune plingere si la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

doresc sa stiu daca pot depune plingere si la procuratura?

am fost lovit .am certificat medico legal de 12... 14 zile ingrijiri medicale,doresc sa stiu daca pot face plingere sau sa deschid proces penal,deoarece nu sint multumit de activitatea de cercetare a cazului meu facuta de politie?
daca se efectueaza cercetari, astepati solutia procurorului, apoi veti sti ce pasi trebuie sa urmati.
Daca ati facut plangere penala impotriva faptuitorului la politie,este in regula.Daca aveti nemultumiri fata de activitatea politiei,depuneti la parchet,la procurorul de caz,obiectiuni in ceea ce priveste acest aspect.
daca a-ti depus o plangere la politie prezentand agresiunea care s-a comis asupradvs,organul de cercetare penala are un termen de 6 luni pentru a da o solutie(NUP sau prin rechizitoriul procurorului, inaintarea dosarului penal catre instanta)daca totusi doriti sa urgentati cercetarile in aceasta faza,puteti sa solicitati o audienta la comndantul sectieii de politie unde a-ti depus plangerea si sa prezentati doleanta dvs.asa,posibil ca cercetarea sa prinda putin"avant".
gabriel z a scris:

daca a-ti depus o plangere la politie prezentand agresiunea care s-a comis asupradvs,organul de cercetare penala are un termen de 6 luni pentru a da o solutie(NUP sau prin rechizitoriul procurorului, inaintarea dosarului penal catre instanta)daca totusi doriti sa urgentati cercetarile in aceasta faza,puteti sa solicitati o audienta la comndantul sectieii de politie unde a-ti depus plangerea si sa prezentati doleanta dvs.asa,posibil ca cercetarea sa prinda putin"avant".

Seful politiei nu are nici un fel de competenta in cauza.Doar procurorul de caz supravegheaza acest aspect,fiind vorba de o cauza penala.
Din moment ce aveti o parare contrara,va rog sa indicati temeiul legal prin care utilizatorul ar trebui sa se adreseze sefului politiei.
Depinde ce anume va intereseaza in cazul de fata, puteti lua legatura si cu un mediator