avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... doresc sa stiu daca pot depune plingere si la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

doresc sa stiu daca pot depune plingere si la procuratura?

am fost lovit .am certificat medico legal de 12... 14 zile ingrijiri medicale,doresc sa stiu daca pot face plingere sau sa deschid proces penal,deoarece nu sint multumit de activitatea de cercetare a cazului meu facuta de politie?
Cel mai recent răspuns: Catalin Burcea - Birou de Mediator , Mediator 20:50, 9 Februarie 2011
daca se efectueaza cercetari, astepati solutia procurorului, apoi veti sti ce pasi trebuie sa urmati.
Daca ati facut plangere penala impotriva faptuitorului la politie,este in regula.Daca aveti nemultumiri fata de activitatea politiei,depuneti la parchet,la procurorul de caz,obiectiuni in ceea ce priveste acest aspect.
daca a-ti depus o plangere la politie prezentand agresiunea care s-a comis asupradvs,organul de cercetare penala are un termen de 6 luni pentru a da o solutie(NUP sau prin rechizitoriul procurorului, inaintarea dosarului penal catre instanta)daca totusi doriti sa urgentati cercetarile in aceasta faza,puteti sa solicitati o audienta la comndantul sectieii de politie unde a-ti depus plangerea si sa prezentati doleanta dvs.asa,posibil ca cercetarea sa prinda putin"avant".
gabriel z a scris:

daca a-ti depus o plangere la politie prezentand agresiunea care s-a comis asupradvs,organul de cercetare penala are un termen de 6 luni pentru a da o solutie(NUP sau prin rechizitoriul procurorului, inaintarea dosarului penal catre instanta)daca totusi doriti sa urgentati cercetarile in aceasta faza,puteti sa solicitati o audienta la comndantul sectieii de politie unde a-ti depus plangerea si sa prezentati doleanta dvs.asa,posibil ca cercetarea sa prinda putin"avant".


Seful politiei nu are nici un fel de competenta in cauza.Doar procurorul de caz supravegheaza acest aspect,fiind vorba de o cauza penala.
Din moment ce aveti o parare contrara,va rog sa indicati temeiul legal prin care utilizatorul ar trebui sa se adreseze sefului politiei.
Depinde ce anume va intereseaza in cazul de fata, puteti lua legatura si cu un mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raspuns parchet VONPAUL006 VONPAUL006 Am depus o plingere la parchet in martie 2011. Nu am primit raspuns nici pina acum. Am fost de trei ori in audienta. Am facut in acest ... (vezi toată discuția)
Plangere penala pop_maria pop_maria s-a facut o plngere impotriva mea la sectia de politie din comuna in care locuiesc.....am fost instiintata verbal prin fratele meu de catre organul de ... (vezi toată discuția)
Se poate da in judecata un politist? danaa1 danaa1 Buna seara, Am un caz cam ciudat. Intr-un dosar penal,politia face parte din cercetari ca si procurorul de caz. Procurorul da NUP,s.a.m.d.,fara sa se ajunga ... (vezi toată discuția)