Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 7-8 zile ingrijiri medicale...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

7-8 zile ingrijiri medicale...

am avut o altercatie cu un tip beat care s-a tinut dupa mine sa ma bata si pana la urma l-am batut...el si-a scos certificat medical cu 7-8 zile de ingrijiri medicale....as avea vreo sansa sa nu intru la penal?
Sa nu depuna plangere impotriva dvs.
Daca depune plangere sa si-o retraga ulterior.
Plangerea trebuie formulata in 2 luni de la savarsirea faptei.
daca se va descoperi ce ati facut, nu aveti cum sa scapati de rigorile legii.
Certificatul medico-legal nu este suficient pentru dovedirea plangerii penale, astfel ca persoana vatamata va trebui sa probeze cu martori cine este cel care i-a provocat leziunile care au necesitat 7-8 zile ingrijiri medicale.
dap...da am inteles k instanta poate dispune o amenda administrativa sau cva de genu...
si...inca ceva...pe cat timp se intinde un proces de genul?