avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 7-8 zile ingrijiri medicale...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

7-8 zile ingrijiri medicale...

am avut o altercatie cu un tip beat care s-a tinut dupa mine sa ma bata si pana la urma l-am batut...el si-a scos certificat medical cu 7-8 zile de ingrijiri medicale....as avea vreo sansa sa nu intru la penal?
Cel mai recent răspuns: ContSters230506 , utilizator 23:02, 22 Noiembrie 2011
Sa nu depuna plangere impotriva dvs.
Daca depune plangere sa si-o retraga ulterior.
Plangerea trebuie formulata in 2 luni de la savarsirea faptei.
daca se va descoperi ce ati facut, nu aveti cum sa scapati de rigorile legii.
Certificatul medico-legal nu este suficient pentru dovedirea plangerii penale, astfel ca persoana vatamata va trebui sa probeze cu martori cine este cel care i-a provocat leziunile care au necesitat 7-8 zile ingrijiri medicale.
dap...da am inteles k instanta poate dispune o amenda administrativa sau cva de genu...
si...inca ceva...pe cat timp se intinde un proces de genul?

Alte discuții în legătură

Bataie sultanoiu ionela sultanoiu ionela daca cineva a dat un pumn lu taicasu, acesta cei poate face? poate sa faca plangere penala ptr vatamare corporala? (vezi toată discuția)
Mi-am batut prietena shi ea s-a dus la politzie ... help ! yooohooo yooohooo Am batut-o ... shi`a luat certificat medico-legal de 9 zile shi a stat in spital 3-4 zile ... am primit o citatzie sa ma prezint la politzie ... scrie nr de ... (vezi toată discuția)
Imi poate face dosar penal sau nu? Alex.o Alex.o Buna ziua ,ma aflu momentan intr-o situatie cam ciudata si as dori un raspuns din partea dumneavoastra. Am avut o altercatie acum o saptamana cu un coleg de ... (vezi toată discuția)