Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... executor judecatoresc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

executor judecatoresc

Buna seara,

Am si eu o intrebare si anume daca am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pentru care trebuie sa apelez la un executor judecatoresc pentru punerea in executare este obligatoriu sa apelez la unul din judetul in care se afla imobilul de executat?
De exemplu daca sunt din Craiova si trebuie sa fiu pus in posesie cu un teren ce se afla in Craiova, trebuie neaparat sa apelez la un executor din Craiova sau pot sa apelez la un altul din alt judet?
Multumesc.
Executarea silita poate fi intreprinsa numai de executor local
Au o jurisdictie.
Si pentru a afla intiderea cui trebuie sa ma adresez. De unde pot afla?
Cel mai simplu este sa cautati pe site-ul unej (uniunea nationala a executorilor judecatoresti) numele executorilor din localitatea respectiva.