Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... distrugere,vatamare si ultraj contra bunelor moravuri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

distrugere,vatamare si ultraj contra bunelor moravuri

daca partile vatamate isi retrag plangerile de distrugere si vatamare ar ramane fapta?si ce as putea pati cu acuzatia de utraj contra bunelor moravuri?
Retragerea plangerii penale inlatura raspunderea pemnala a persoanelor reclamate.
Cred ca trebuie sa detal;iati mai mult cu privire la ultrajul contra bunelor moravuri sau contextul general in care au fost produse infractiunile despre care faceti vorbite
Retragerea plangerii penale pentru infractiunile prevazute de art. 180, 181, 184 alin. 1 si 3 Cod penal, conduce la inlaturarea raspunderii penale a faptuitorului/invinuitului/inculpatului. In celelalte cazuri, nu.
In cazul infractiunii de distrugere - art. 217 Cod penal - retragerea plangerii prealabile inlatura raspunderea penala, cu exceptia cazului in care bunul este in intregime sau in parte al statului.
Pentru infractiunea de ultraj contra bunelor moravuri - art. 321 C.pen. - se prevede sancţiunea inchisorii de la 1 la 5 ani (alin. 1) sau de la 2 la 7 ani (alin. 2 - daca s-a tulburat grav linistea si ordinea publica). ;)
Ar exista si posibilitatea sa primiti o amenda administrativa.
Daca ajungeti la instanta probabil ca veti primi o pedeapsa cu suspendare daca toate celelalte probleme juridice s-au rezolvat.

avocat Claudiu Lascoschi