Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei

BUNA ZIUA

Am o MARE PROBLEMA.
Pe scurt.Sunt in divort cu sotia care a depus divortul eu facand cerere reconventionala.
Anul acesta am facut fiecare cerere de incredintare a minorului si bineanteles i s-a incredintat minorul sotiei prin cerere presedentiala pana la terminarea divortului.
Eu am facut atunci cerere de vizita cu ridicarea minorului de luni dupa masa pana duminica tot a doua saptamana.Sotia nu a fost de acord si a propus (in instanta) un program de vizita de sambata pana duminica (fix 1 zi,24 ore).Eu nu am fost de acord,in instanta cu aceasta .La cererea judecatorului care a afirmat ca nu cunosc practica judiciara,nefiind de acord cu programul propus de sotie,am iesit sa ne "intelegem" impreuna cu avocatii.Ulterior am propus in instanta un program de vizita de vineri pana duminica cu care sotia baneinteles nu a fost de acord.
DAR in sentinta care afirma ca "admite in parte cererea de ordonanta presedentiala precizata formulata de reclamant..." ,adica eu.
si spre uimirea mea programul de vizita care s-a acordat este cel cerut de sotie.Si trebuie sa platesc si cheltuielile de judecata.
Daca suntem un stat de drept care avem semnata conventii inclusiv cele ale drepturilor copilului cum poate o instanta sa dea o astfel de sentinta? Din pacate nu se respecta dreptul colilului care spune ca acesta are dreptul sa creasca alaturi de parinti.
Ne lovim de tot felul de legi,civile,drept comun dar legile cu privire la minori le ignoram pentru simplul fapt ca EI nu si le pot cere.Si venim noi adultii cu legile noastre si tragem de ei.
Adica e mult ca un copil sa petreaca 4 PATRU zile pe saptamana cu un parinte?Cum poate cineva gandii ca un copil este "destabilizat" daca sta o saptamana la un parinte si una la cealalt parinte?Aici trebuie sa si spuna parearea psihologii nu oricine chiar judecatori fiind care vad numai legea si nimic mai mult?Oare cine are dreptul sa hotareasca soarta unui copil?ma m scarbit de modul optuz de gandire arhaic pot spune.
de fapt ce ma mir cand la inceputul divortului vorbisem cu doi avocati care mi au spus din start ca " oricum copilul se da la mama".Pai atunci de ce ne mai judecam?Probabil nu erau avocati adevarati ci aveau o simpla meserie ca multe altele de fapt.(De daca am pacatuit trebuie sa muncimsau este timpul sa -mi schimb avocatul?
dar cu cine?

tiberiucezar, utilizator
Atunci nu trebuia sa divortati si stateati din dragoste pentru copil 24 de ore/24.Asta e legea.Daca minorul este incredintat unui parinte acesta este normal sa aiba un program personal,de scoala, de plimbare,de activitti extrascolare,etc.Implicati-va in viata copilului dvs. si o scutiti pe sotie de a -l lua de la scoala,de a face teme si cine stie poate ca asa va impacati din nou.De la 10 ani copii sunt ascultati in instanta.Poate cu timpul copilul isi v-a exprima dorinta de a sta cu dvs.Sotia este normal sa isi faca un program ca doar nu mai aveti viata de parteneri.
Multumesc dar raspunsul dat este unul general.Nu se prea refera la cazul prezentat.Nu am specifdicat deoarece nu am vrut sa o lungesc prea mult.Dar sotia este aceea care nu vrea sa ma lase cu minorul altfel nu ar fi propus doar o vizita de fix o zi.Si stiiti pe ce sa bazeaza ea?
pe faptul ca oricum legea da copilul la mama.De uni profita chiar de aplicarea legii.Ciudat nu?
De obicei copii se incredinteaza mamei,tatal avand dreptul la vizita in prima si a treia sambata si duminica din luna si dreptul la un concediu pe an.Din pacate uneori sunt barbati care isi doresc mai mult,dar pentru a putea beneficia de mai mult timp trebuie,din pacate, sa apelati la bunavointa exsotiei care poate sa asiste la vizitele dvs.prelungite si cine stie,dupa ce mai trece nebunia divortului poate va impacati.Daca nu mai intentati inca o solicitar ,poate prindeti un alt complet de judecata care sa va dea castig de cauza.Numai bine !