Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum sa scot copilul de pe numele tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum sa scot copilul de pe numele tatalui

asi dori sa imi spuneti cum sa scot copilul de pe numele tatalui?tatal cand s-a nascut copilul el era pe numele fostei sotii si copilul l-a trect pe numele tatalui lui.noi am trait in concubinaj,dupa care la 2 ani de la nasterea copilului tatal a parasit domiciliul,ne mai dand niciun semn de viata.acum as dori sa trec copilul pe numele meu,deoarece vreau sa plec din tara pt ai asigura un trai mai bun.va rog anticipat sa imi raspunde-ti si sa ma sfatuiti cum sa fac.va multumesc mult.
indiferent de numele purtat de copil, pt a trece granita aveti nevoie ori de acordul tatalui dat la notar, ori de hotarare judecatoresca de incredintare a minorului.
De nume nu puteti scapa numai daca isi da tatal acordul sau il decadeti din drepturile parintesti.Sau...cand implineste copilul 18 ani solicita schimbare de nume pe cale administrativa.Asta daca nu se insoara s trece pe numele nevestei.;)